Zabieg korekty płci - etap medyczny w procesie tranzycji
Operacja korekty płci, często określana jako SRS (Sex Reassignment Surgery), to jeden z kluczowych etapów w procesie tranzycji dla osób transpłciowych. Jest to złożone przedsięwzięcie medyczne, poprzedzone szeregiem procedur i wymagające starannego przygotowania.
Warunki konieczne do przeprowadzenia operacji:
Operacje zmiany płci przeprowadzane są u osób pełnoletnich. Diagnoza: Podstawą jest formalna diagnoza dysforii płciowej wydana przez wykwalifikowanego psychologa lub psychiatrę. Terapia hormonalna: Pacjent powinien znajdować się w zaawansowanej fazie terapii hormonalnej, trwającej co najmniej rok. Ocena psychologiczna: Konieczna jest wszechstronna ocena psychologiczna potwierdzająca stabilność psychiczną pacjenta i gotowość do operacji. Współpraca: Pacjent musi aktywnie współpracować z zespołem medycznym, przestrzegając zaleceń przed- i pooperacyjnych.
Rodzaje operacji korekty płci: Mężczyźni transpłciowi (FtM):
Mastektomia: operacja usunięcia gruczołów piersiowych metodą okołobrodawkową (keyhole surgery) lub metodą klasycznej redukcji piersi (metoda płatowa)
Rodzaje operacji korekty płci: Kobiety transpłciowe (MtF):
Augmentacja (powiększenie) piersi z użyciem implantów silikonowych. W sieci internetowej jest bardzo dużo informacji dotyczących procesu zmiany płci oraz operacji, które mu towarzyszą. Warunkiem koniecznym jednak, jest odbycie konsultacji lekarskiej ze specjalistą.