Reguluje przemiany metaboliczne człowieka, odpowiada za funkcje większości tkanek organizmu i produkcję ciepła, a do tego wytwarza oraz uwalnia hormony. Jednak na co dzień niewiele poświęca się jej uwagi. Ta przychodzi dopiero wraz z problemami zdrowotnymi. Schorzenia tarczycy najczęściej występują u kobiet. Przejawiają się przerostem miąższu i powstawaniem guzków. Konsekwencją może być niedostateczna ilości produkcji hormonów (niedoczynność tarczycy) lub ich nadmierna produkcja (nadczynność tarczycy).
Operacyjne leczenie tarczycy - na czym polega zabieg?
Leczenie tarczycy najczęściej zaczyna się od farmakoterapii. Po postawieniu diagnozy lekarz może skierować pacjenta na operację. Zabieg jest nazywany tyreoidektomią i polega na usunięciu gruczołu tarczycowego. Chirurg wykonuje nacięcie ok. 4-6 cm u podstawy szyi, przecina mięśnie i odsłania gruczoł oddzielając go od sąsiednich tkanek. Skóra zszywana jest szwem śródskórnym, wchłanialnym, który nie wymaga usunięcia. Dzięki temu blizna pooperacyjna przyjmuje kształt pojedynczej, cienkiej, prawie niewidocznej linii. Na ranę zakładane są plastry, które należy utrzymać do 10 dni. Leczenie operacyjne może być zalecone w przypadku: rozpoznania lub podejrzenia raka tarczycy, zapalenia tarczycy, wola guzkowego obojętnego lub nadczynnego, nawrotów wola po operacji, nieskutecznego leczenia zachowawczego, a także wola uciskającego na narządy szyi lub śródpiersia. Wolem nazywamy powiększenie tarczycy. Wyróżniamy wole obojętne (wydzielanie hormonów nie jest zaburzone), wole nadczynne inaczej toksyczne (hormony wydzielane są w nadmiarze) oraz wole niedoczynne (występuje niedobór hormonów).
Rekonwalescencja i efekty
Okres powrotu pacjenta do codziennych czynności jest zależny od rodzaju schorzenia, a także zastosowanej metody operacji i rozległości zabiegu. Średnio przez dwa tygodnie należy odpoczywać, pozwalając ranom na wygojenie. Operacje tarczycy najczęściej prowadzą do jej niedoczynności, co przekłada się na konieczność wdrożenia stałej suplementacji odpowiednich preparatów. Pacjenci powinni też monitorować poziom TSH i wykonywać zalecane przez specjalistę badania.
Należy jednak pamiętać, że pierwszym krokiem ku zabiegowi zawsze jest konsultacja z lekarzem. Podczas takiego spotkania można nie tylko otrzymać wszystkie niezbędne informacje do podjęcia ostatecznej decyzji, ale też zadać wszelkie pytania. Choć informacje dostępne w sieci są rozległe to koniecznym jest skonfrontowanie ich z wiedzą i doświadczeniami specjalisty. Świadome podejście do problemu jest niezbędne
Więcej informacji na temat zabiegów dotyczących leczenia tarczycy można znaleźć również pod hasłami:
tarczyca • leczenie tarczycy • operacyjne leczenie tarczycy • usunięcie tarczycy • operacja tarczycy • wycięcie tarczycy • niedoczynność tarczycy • nadczynność tarczycy • hormony • tyreoidektomią • gabinet Medimel Szczecin