W sytuacji, gdy ściana mięśnia lub tkanki nie jest w stanie utrzymać na miejscu organów wewnętrznych, mówimy o przepuklinie. Przepukliny występują najczęściej w jamie brzusznej, dzielą się na kilka rodzajów i mogą dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zmiana objawia się najczęściej w postaci zewnętrznego uwypuklenia okolicy nadbrzusza, pępka, pachwiny lub blizny pooperacyjnej i nawet w najłagodniejszej formie, nie ma tendencji do samoistnego zaniku. A to oznacza, że jedyną skuteczną metodą na rozprawienie się z nią jest operacja. Leczenie zachowawcze, z wykorzystaniem pasów przepuklinowych, może załagodzić problem, lecz go nie rozwiąże.
Przepuklina brzuszna - na czym polega zabieg?
Operację przepukliny brzusznej można przeprowadzić na dwa sposoby - tradycyjnie lub laparoskopowo. Metodę zawsze wybiera lekarz po ocenie stanu pacjenta. Tradycyjna operacja polega na wykonaniu nacięcia i odprowadzeniu worka przepuklinowego do jamy brzusznej. Mówiąc prościej - lekarz przywraca właściwe położenie organom. Następnie zamyka powstałe ubytki zszywając tkanki pacjenta lub (co dzieje się znacznie częściej) wszywa siatkę polipropylenową, która zapobiega nawrotowi problemu. W gabinecie Medimel siatka mocowana jest do tkanek za pomocą specjalnego kleju tkankowego, co zmniejsza dolegliwości bólowe po zabiegu. Rana zszywana jest szwem ciągłym śródskórnym, przez co blizna ma kształt prostej, cienkiej linii i jest bardzo mało widoczna. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym.
Nieleczona przepuklina brzuszna
Wyróżnia się takie rodzaje przepuklin jak: przepuklina pachwinowa, udowa, pępkowa, pooperacyjna i kresy białej. Pacjenci bardzo często bagatelizują pojawienie się przepukliny i traktują ją jako defekt kosmetyczny. Do pierwszego spotkania z lekarzem dochodzi najczęściej dopiero, kiedy dolegliwości utrudniają wykonywanie pracy lub codzienne funkcjonowanie.
Nieleczona przepuklina powiększa się i powoduje rozwój dolegliwości – pieczenie, uczucie ściągnięcia, ból, a niekiedy niedokrwienie. Odwlekanie operacji naraża chorego na niebezpieczeństwo uwięźnięcia przepukliny, co może doprowadzić do martwicy jelit. W przypadku osób starszych i obciążonych innymi chorobami może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Dlatego tak istotne jest wykonanie zabiegu operacyjnego, gdy przepuklina jest niewielkich rozmiarów. Pasy przepuklinowe powinny być stosowane jedynie u chorych, którzy nie mogą być poddani leczeniu operacyjnemu.
Należy pamiętać, że zawsze pierwszym krokiem ku zabiegowi jest konsultacja z lekarzem. Podczas takiego spotkania można nie tylko otrzymać wszystkie niezbędne informacje do podjęcia ostatecznej decyzji, ale też zadać wszelkie pytania. Choć informacje dostępne w sieci są rozległe to koniecznym jest skonfrontowanie ich z wiedzą i doświadczeniami specjalisty. Świadome podejście do problemu jest niezbędne.
Więcej informacji na temat operacji przepukliny można znaleźć również pod hasłami:
przepuklina • usunięcie przepukliny • operacja przepukliny • przepuklina pachwinowa • przepuklina udowa • przepuklina pępkowa • przepuklina pooperacyjna • przepuklina kresy białej • pasy przepuklinowe • leczenie przepukliny • operacja laparoskopowa • laparoskop • gabinet Medimel Szczecin