Obrzezanie, jeden z najstarszych zabiegów chirurgicznych w historii świata, każdego roku przekonuje do siebie coraz więcej mężczyzn. I choć kojarzony jest głównie z praktykami religijnymi oraz kulturowymi, wskazania do zabiegu wykraczają daleko poza te ramy. Wśród nich można wymienić kwestie profilaktyczne, terapeutyczne, higieniczne, a także estetyczne.
Obrzezanie - na czym polega zabieg?
Obrzezanie to zabieg operacyjny polegający na częściowym lub całkowitym usunięciu napletka, czyli fałdu skóry osłaniającego żołądź prącia. Lekarz odcina go poniżej pierścienia zwężającego przyrodzenie, a następnie zakłada szwy. U niektórych pacjentów usuwa się również wędzidełko napletkowe. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu dożylnym, a blizna pozostaje mało widoczna. Zabieg, oprócz przyczyn religijnych i kulturowych, najczęściej wykonuje się w przypadku wystąpienia stulejki, czyli niewłaściwego zwężenia napletka. Defekt uniemożliwia lub znacznie utrudnia właściwe odsłonięcie żołędzi penisa, może prowadzić do trudności z oddawaniem moczu, a także nawracających infekcji dróg moczowych oraz stanów zapalnych narządów płciowych. Obrzezanie zaleca się też dorosłym mężczyznom w przypadkach: podejrzenia zmian nowotworowych, przerośniętego czy też zbyt długiego napletka oraz niektórych chorób wenerycznych. Często podejmowaną kwestią w temacie obrzezania są doznania seksualne oraz poprawa jakości życia seksualnego. Indywidualne opinie i oceny pacjentów mogą znacznie się różnić - wiele zależy od indywidualnych cech. Receptory sensoryczne napletka są takie same, jak na pozostałej części penisa. Stąd też doznania seksualne, w tym przeżywanie orgazmu, po zabiegu nie powinny ulec zmianie. Zmianie natomiast może ulec jakość życia seksualnego. Dotyczy to w szczególności pacjentów, którzy zmagali się z obniżoną pewnością siebie przez występujący defekt lub często nawracające infekcje.
Efekty i rekonwalescencja
Zabieg jest małoinwazyjny, a efekty są widoczne natychmiast. Przez pierwsze 6 tygodnie po operacji zaleca się wstrzemięźliwość seksualną, a także mniejszą aktywność fizyczną. Konieczne jest noszenie specjalnego opatrunku, który zabezpiecza przed wystąpieniem krwawienia i obrzękiem. Do momentu wchłonięcia szwów należy zachować higienę intymną na możliwie najwyższym poziomie – zmiana opatrunków i przemywanie rany są konieczne nawet kilka razy dziennie.
Osoby zainteresowane zabiegiem muszą pamiętać, że pierwszym krokiem ku sali operacyjnej zawsze jest konsultacja z lekarzem. Podczas takiego spotkania można nie tylko otrzymać wszystkie niezbędne informacje do podjęcia ostatecznej decyzji, ale też zadać wszelkie pytania. Choć informacje dostępne w sieci są rozległe to koniecznym jest skonfrontowanie ich z wiedzą i doświadczeniami specjalisty. Świadome podejście do problemu jest niezbędne
Więcej informacji na temat zabiegu obrzezania można znaleźć również pod hasłami:
obrzezanie • wycięcie napletka • częściowe wycięcie napletka • odsłonięcie żołędzi prącia • operacja intymna mężczyzn • operacja penisa • operacja prącia • zabiegi dla mężczyzn • gabinet Medimel Szczecin