Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego
Zabieg laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego, nazywany w terminologii medycznej cholecystektomią laparoskopową, to standardowa procedura w leczeniu kamicy żółciowej oraz innych schorzeń pęcherzyka żółciowego. Nowoczesna metoda operacji pozwala pacjentowi na szybszy powrót do pełnej sprawności, zmniejsza dolegliwości bólowe, a także pozostawia lepsze efekty estetyczne.
Cholecystektomia laparoskopowa - na czym polega zabieg?
Zadaniem pęcherzyka żółciowego jest przechowywanie i zagęszczanie produkowanej przez wątrobę żółci. Żółć jest niezbędna do trawienia tłustych pokarmów. W czasie posiłku pęcherzyk uwalnia żółć do dwunastnicy, by ta rozłożyła tłuszcze i ułatwiła organizmowi ich przyswojenie. Właściwe funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego nie powoduje dolegliwości bólowych. Powoduje je niedrożność przewodów żółciowych. Jej przyczyną mogą być złogi oraz kamienie żółciowe. Zmiany stopniowo osłabiają błony śluzowe pęcherzyka doprowadzając do stanów zapalnych oraz infekcji. Laparoskopowe wycięcie pęcherzyka żółciowego polega na usunięciu narządu poprzez wykonanie 3 - 4 nacięć w jamie brzusznej. Lekarz wprowadza do organizmu pacjenta trokary, umożliwiające umiejscowienie kamery oraz specjalnych narzędzi chirurgicznych. Specjalista, obserwując podgląd jamy brzusznej na monitorze, odpreparowuje pęcherzyk żółciowy od wątroby i usuwa go z organizmu. Pęcherzyk jest umiejscowiony w prawym górnym kwadrancie brzucha - poniżej wątroby. Najczęściej wydobywa się go przez otwór nad pępkiem. Po usunięciu narządu rany są zszywane i osłaniane plastrami. Blizny są mało widoczne.
Efekty i rekonwalescencja
Operacja laparoskopowa nie wymaga długotrwałej hospitalizacji. Pacjent opuszcza gabinet w przeciągu doby. Zaleca się unikanie intensywnego wysiłku przez 6 – 8 tygodni. Do pracy można wrócić średnio po tygodniu. Odczucia bólowe po zabiegu są minimalne. Konieczne jest wdrożenie lekkostrawnej diety bez intensywnych przypraw i alkoholu by przyzwyczaić układ pokarmowy do zmian – po usunięciu pęcherzyka żółć z wątroby trafia bezpośrednio do dwunastnicy. Wizyty kontrolne u lekarza odbywają się średnio co dwa tygodnie, do momentu, gdy lekarz zdecyduje o ich zakończeniu.
Należy zawsze pamiętać, że pierwszym krokiem ku zabiegowi zawsze jest konsultacja z lekarzem. Podczas takiego spotkania można nie tylko otrzymać wszystkie niezbędne informacje do podjęcia ostatecznej decyzji, ale też zadać wszelkie pytania. Choć informacje dostępne w sieci są rozległe to koniecznym jest skonfrontowanie ich z wiedzą i doświadczeniami specjalisty. Świadome podejście do problemu jest niezbędne.
Więcej informacji na temat usunięcia pęcherzyka żółciowego można znaleźć również pod hasłami:
usunięcie pęcherzyka żółciowego • cholecystektomia laparoskopowa • pęcherzyk żółciowy • woreczek żółciowy • operacja laparoskopowa • laparoskopia • leczenie kamicy żółciowej • laparoskop szczecin • gabinet Medimel Szczecin