Wazektomia

Najważniejsze informacje

Wazektomia, czyli trwała metoda antykoncepcji męskiej, z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie w Europie. Tabu oraz stereotypy z nią związane ustępują pod wagą korzyści. Zabieg, w porównaniu z innymi metodami zapobiegającymi zapłodnieniu, jest bezpieczny dla zdrowia, prosty w realizacji i wykazuje bardzo wysoką skuteczność. Do tego pacjenci potwierdzają, że stosunki seksualne po zabiegu przebiegają zgodnie z oczekiwaniami, a przeżywanie orgazmu nie ulega zmianie. Jedyną różnicą jest brak plemników w nasieniu.

Wazektomia - na czym polega zabieg?

Zabieg należy do stosunkowo prostych i małoinwazyjnych. Najczęściej przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym oraz lekkiej sedacji. Chirurg, poprzez drobne nacięcia moszny, przerywa ciągłość nasieniowodów pacjenta. W ten sposób dochodzi do stałego przerwania transportu plemników z najądrzy do przewodów wytryskowych. Sam proces ejakulacji pozostaje jednak nienaruszony. Zmianie ulega wyłącznie skład ejakulatu.

Efekty i rekonwalescencja

Wazektomia jest zabiegiem o stałym efekcie. Dlatego wykonuje się ją u mężczyzn zdecydowanych na zakończenie prokreacji. Najczęściej poddają się jej panowie, którzy nie planują dalszego powiększania rodziny i nie chcą obciążać partnerki koniecznością stosowania antykoncepcji hormonalnej. Hospitalizacja po operacyjna nie jest potrzebna. Średnio po dobie od zabiegu pacjent może powrócić do lekkich codziennych czynności. Pełnie sił odzyskuje w czasie od 7 do 10 dni. W czasie gojenia pacjent może odczuwać pewien dyskomfort. Złagodzić go mogą powszechnie dostępne środki przeciwbólowe. Osobom o niskim progu bólu dodatkowo zaleca się chłodzące kompresy.

image
selective focus of nurse in uniform and medical cap putting mask on patient

Zabieg jest trwałą procedurą i musi być dobrze przemyślany. Odwrócenie wazektomii jest możliwe, ale w bardzo specyficznych przypadkach. Szanse na powodzenie zabiegu zmniejszają się wraz z czasem upływającym od operacji. Szacuje się, że najwyższa efektywność odwrócenia skutków operacji dotyczy pacjentów, którzy poddali się jej od 3 do 5 lat wcześniej.

 

Należy jednak pamiętać, że pierwszym krokiem ku zabiegowi zawsze jest konsultacja z lekarzem. Podczas takiego spotkania można nie tylko otrzymać wszystkie niezbędne informacje do podjęcia ostatecznej decyzji, ale też zadać wszelkie pytania. Choć informacje dostępne w sieci są rozległe to koniecznym jest skonfrontowanie ich z wiedzą i doświadczeniami specjalisty. Świadome podejście do problemu jest niezbędne.

 

Więcej informacji na temat wazektomi można znaleźć również pod hasłami:

 

wazektomia • antykoncepcja mężczyzn • męska antykoncepcja • przecięcie nasieniowodów • podwiązanie nasieniowodów • trwała antykoncepcja • skuteczna antykoncepcja •  chirurgiczna antykoncepcja • wywołanie bezpłodności u mężczyzn • gabinet Medimel Szczecin

Jeśli interesuje Cię zabieg w Medimel