Peelingi chemiczne

Najważniejsze informacje

Wszystko to, z czym człowiek mierzy się na co dzień, czyli warunki pogodowe, stres, wysiłek, za mała ilość snu, dieta, wahania hormonalne, a nawet bakterie i wirusy, wpływają na jakość skóry twarzy. Osłabianie jej naturalnych barier, a także niewłaściwa pielęgnacja lub jej całkowity brak, prowadzą do utraty blasku, powstawania zaskórników, poszerzenia porów, utraty jędrności, przebarwień, stanów zapalnych, a w następstwie również blizn. Powszechnie dostępne na rynku kosmetyki nie zawsze są w stanie poradzić sobie z normalizacją stanu skóry. Przewagę nad nimi mają peelingi chemiczne (nazywane medycznymi lub bardziej potocznie kwasami).

Peeling chemiczny - na czym polega zabieg?

Peeling chemiczny to inaczej kontrolowane uszkodzenie naskórka z wykorzystaniem odpowiednio dobranego kwasu o niskim pH. Te najczęściej stosowane kwasy to: kwas glikolowy, salicylowy, migdałowy, trójchlorooctowy, a także pirogronowy, azelainowy, laktobionowy i ferulowy. Za dobranie właściwego odpowiada lekarz. Peeling można wykonać powierzchniowo na warstwie rogowej naskórka, ale też średnio głęboko i głęboko sięgając kolejno warstwy brodawkowatej i siateczkowej skóry właściwej. Celem zabiegu jest wywołanie złuszczenia się zniszczonego naskórka, eliminacja wszelkich niedoskonałości i rozbudzenie procesów przebudowy oraz regeneracji głębszych warstw skóry. Procedurę najczęściej rekomenduje się osobom zmagającym się z takimi problemami jak: trądzik, blizny po trądziku, przebarwienia skóry, ogólna szarość cery, zaburzone wydzielanie sebum, fotostarzenie skóry czy utrata jędrności i płytkie zmarszczki. Zabieg nie należy do bolesnych i nie wymaga znieczulenia. Specjalista po dokładnym oczyszczeniu twarzy nakłada odpowiednie substancje. Podczas zabiegu skóra może delikatnie piec. Po upływie odpowiedniego czasu preparat zostaje zmyty, a skóra zneutralizowana. Na koniec lekarz nakłada łagodzący krem. Czas trwania całego peelingu jest zależy od rozległości problemu pacjenta. Zabieg nie wyklucza pacjenta z codziennych czynności.

image
close-up beautician in gloves applies a mask on the face of a client with a brush care for skin

Efekty i rekonwalescencja

Zaczerwienienie, a następnie łuszczenie się naskórka, to pierwsze widoczne efekty zabiegu. Na te najbardziej wyczekiwane, czyli blask, jędrność, spłycenie drobnych blizn i zmarszczek należy poczekać od 10 do 14 dni. W tym czasie trzeba unikać słońca, stosować kremy nawilżające oraz kremy z filtrem, a także wdrożyć lub kontynuować odpowiednio dobraną pielęgnację. Przez pierwsze 2 – 3 dni warto zrezygnować z makijażu, mimo, że jego nałożenie jest możliwe. Łuszczącej się skóry nie należy zdrapywać. Peelingi chemiczne dają najlepszy efekt gdy są wykonywane seriami od 4 do 6 zabiegów w czasie zaplanowanym przez lekarza.

Należy jednak pamiętać, że pierwszym krokiem ku zabiegowi zawsze jest konsultacja z lekarzem. Podczas takiego spotkania można nie tylko otrzymać wszystkie niezbędne informacje do podjęcia ostatecznej decyzji, ale też zadać wszelkie pytania. Choć informacje dostępne w sieci są rozległe to koniecznym jest skonfrontowanie ich z wiedzą i doświadczeniami specjalisty. Świadome podejście do problemu jest niezbędne.

 

Więcej informacji na temat peelingów chemicznych można znaleźć również pod hasłami:

 

peeling chemiczny • peeling medyczny • kwasy • kwasy na twarz • spłycenie blizn • spłycenie blizn po trądziku • spłycenie zmarszczek • pielęgnacja twarzy • gabinet Medimel Szczecin

 

Jeśli interesuje Cię zabieg w Medimel