Konsultacja to pierwszy krok do wzajemnego poznania się, a także odkrycia wszelkich szczegółów dotyczących wybranych zabiegów. Każdy problem rozpatrujemy indywidualnie, zapewniając pełną dyskrecję i całkowite poczucie bezpieczeństwa. Doskonale rozumiemy, jak wiele różnych emocji może towarzyszyć tym spotkaniom. Dokładamy wszelkich starań, by ich atmosfera działała kojąco i sprzyjała otwartości. Każda z nawiązanych nici zaufania między pacjentem a lekarzem jest zawsze krokiem w stronę uzyskania wymarzonych efektów. Niewielki rozmiar naszego gabinetu sprawia, że każda pacjentka i pacjent mogą poczuć się w nim wyjątkowo. Rozumiemy przecież, że dla Państwa poddanie się zabiegowi w naszym gabinecie jest czymś wyjątkowym, być może wydarzeniem, które ma miejsce tylko raz w życiu i chcemy, aby było to dla Państwa właśnie takie, wyjątkowe doświadczenie.
dr n. med. Katarzyna Ostrowska-Clark
Pierwsza wizyta w gabinecie medycyny i chirurgii estetycznej zawsze powinna być wizytą konsultacyjną. Dlaczego? – Przyczyn jest wiele.
I Zaufanie
Pierwsze wrażenie po przekroczeniu progu gabinetu jest bardzo ważne. Pojawia się już po kilku sekundach wizyty. Jeżeli w tym wrażeniu jest niepewność czy niepokój, dalsze działania nie mają sensu. Nie ma nic gorszego, niż poddanie się operacji u lekarza, któremu nie do końca ufamy. Dlatego konsultacja to czas nie tylko na odebranie wszystkich niezbędnych informacji, ale zawiązanie pierwszych nici porozumienia ze specjalistą. Jedne spotkania są krótsze, inne dłuższe. Wiele zależy od potrzeb, ale też osobowości pacjenta.
II Szczerość
Należy być świadomym, że konsultacja to czas szczerości. Często wymaga pełnego otwarcia się i obnażenia nawet tych problemów, które w odczuciu pacjenta są wstydliwe. Każdy lekarz przed przystąpieniem do praktyki przechodzi przygotowanie psychologiczne do pracy z pacjentem. Ogromną rolę w rozmowach odgrywa też doświadczenie zawodowe, które wystawia specjalistów na wiele prób. Każdy ma swój sposób na dotarcie do pacjenta. Mimo wszystko współpraca jest podstawą. Zatajenie informacji, bez względu na to czy pełne czy częściowe, może okazać się tragiczne w skutkach.
III Pytania do pacjenta
Pytania dotyczące stanu zdrowia pacjenta są standardowymi pytaniami. Dotyczą m.in. przebytych chorób, chorób przewlekłych, przyjmowanych leków, alergii, stosowanych kosmetyków czy przebytych zabiegów. W medycynie estetycznej stan zdrowia warunkuje możliwość przeprowadzenia operacji. Podczas konsultacji mogą pojawić się też pytania o powody i motywacje podejścia do zabiegu. W przypadku zabiegów, których celem jest odmłodzenie, lekarz może poprosić o zdjęcie z wcześniejszych lat. Jeśli pacjent poczuje się czymś zaskoczony, również powinien zadać pytanie.
IV Pytania do lekarza
Pacjent w gabinecie lekarza musi czuć się bezpiecznie. Oprócz pytań dotyczących zabiegu ma też możliwość zapytania specjalisty o jego praktykę. Czy ma prawo do wykonywania zawodu? Czy ma dyplom specjalisty? Pytania o lata przepracowane w zawodzie, odbyte szkolenia, doświadczenie czy stopnie naukowe też są w porządku. Każdy lekarz w swoim gabinecie ma odpowiednie dokumenty, które będą poświadczeniem udzielanych odpowiedzi. Takie pytania nie powinny krępować – ich zadanie jest czymś zupełnie normalnym.
Wielu pacjentów jest również ciekawych jak wygląda gabinet zabiegowy i sala operacyjna. A także na jakim sprzęcie będą pracowali specjaliści? Czy zabieg boli i jakiego rodzaju znieczulenie zostanie podane? Standardem są również szczegółowe pytania dotyczące możliwych powikłań i rekonwalescencji, a także zweryfikowanie ewentualnych informacji usłyszanych od znajomych i przyjaciół na temat danego zabiegu. Warto pytać o wszystko.
V Zalecenia
Konsultacje to również czas na poznanie listy badań koniecznych do wykonania, a także zaleceń przed i pooperacyjnych. Do tych podstawowych badań należą: morfologia krwi, OB, wskaźniki krzepnięcia: APTT, INR, fibrynogen, elektrolity (Na, K), poziom glukozy, przeciwciała anty – HCV, anty – HIV, HBS. Lista badań w zależności od zabiegu i pacjenta może być rozszerzona.
Podobnie jak zalecenia przedoperacyjne. Te podstawowe to: bycie na czczo przed planowanym zabiegiem, wstrzymanie się od spożywania alkoholu przynajmniej na tydzień przed planowaną operacją i bezwzględny zakaz palenia tytoniu przez minimum 6 tygodni przed operacją. Zabieg nie powinien być wykonywany w trakcie trwania miesiączki, przeziębienia czy zarażenia opryszczką. Przez przynajmniej 2 tygodnie przez zabiegiem nie należy też przyjmować witaminy E, leków z grupy salicylanów (Aspiryna, Polopiryna, Acard), czosnku i innych preparatów mogących wpływać na krzepliwość krwi. Konieczne jest poinformowanie chirurga o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed wizytą. Zalecenia pooperacyjne są zależne od zabiegu, a ich szczegóły lekarz zawsze omawia z pacjentem właśnie na konsultacjach.
VI
Często, podczas konsultacji przed zabiegiem czy kontroli po zabiegu, wykonywane są zdjęcia pacjentów dla celów prowadzenia dokumentacji medycznej i monitorowania postępów w leczeniu. Te zdjęcia pozostają własnością gabinetu Medimel i nie są udostępniane pacjentom. W szczególności nie są przesyłane w formie elektronicznej mailowo czy smsem. Staramy się jak najbardziej dbać o bezpieczeństwo i poufność informacji. Jeśli będziecie Państwo chcieli pochwalić się efektami zbiegu z kimś bliskim, zróbcie to sami w sposób, który uważacie za bezpieczny.
Więcej informacji na temat konsultacji w gabinecie medycyny i chirurgii estetycznej można znaleźć również pod hasłami:
konsultacje • wizyta u lekarza • wizyta w gabinecie medycyny estetycznej • wizyta w gabinecie chirurgii estetycznej • konsultacje lekarskie • konsultacje medycyna estetyczna • konsultacje chirurgia • pierwsza wizyta w gabinecie • pierwsza wizyta u lekarza • gabinet Medimel Szczecin